You are currently viewing Tabgha – miejsce przyjaźni i bezwarunkowej miłości

Tabgha – miejsce przyjaźni i bezwarunkowej miłości

W piątek 3 czerwca uroczystej Eucharystii w franciszkańskim sanktuarium Prymatu Piotrowego w Tabdze przewodniczył Kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton, któremu towarzyszył w modlitwie Wikariusz Kustodii o. Dobromir Jasztal, księża biskupi José Vilalana Blasco i Antonio Mattiazzo, a także bracia z różnych sanktuariów nad Jeziorem Galilejskim czy ze wspólnoty parafialnej w Nazarecie.

Podczas homilii wygłoszonej w języku arabskim przez o. Marwana Di’des, proboszcza z Nazaretu, wychodząc od pytania: „Jezu, czego ode mnie chcesz?” podkreślił on, jak ważnym jest bycie powołanym przez Boga, a przede wszystkim trwania przy Nim, pomimo trudu jakim jest częsty brak zrozumienia woli Bożej. Bóg wezwał dwunastu mężczyzn o zupełnie innych temperamentach, którzy nierzadko walczyli o zrozumienie woli swojego Mistrza. A mimo tego nie zaprzestali za Nim podążać.

Na zakończenie Mszy św. Kustosz wraz z koncelebransami i ludem Bożym udał się w procesji do kaplicy, w której znajduje się Mensa Christi. W kaplicy diakon przeczytał Ewangelię, a przed uroczystym błogosławieństwem Kustosz Ziemi Świętej przypomniał fundamentalny aspekt tego świętego miejsca: Tabgha jest sanktuarium przyjaźni i miłości Jezusa do swoich uczniów, która objawia się poprzez gest przygotowania pieczonej ryby, aby mogli wspólnie cieszyć się we wspólnocie. Miejsce to i dzisiaj inspiruje Kościół prymatem miłości i braterstwa, co może być inspiracją dla drogi synodalnej.

Fr. Eduardo Masseo, ofm

Źródło: www.custodia.org