You are currently viewing Przesłanie bożonarodzeniowe o. Francesco Patton OFM, Kustosza Ziemi Świętej na rok 2020

Przesłanie bożonarodzeniowe o. Francesco Patton OFM, Kustosza Ziemi Świętej na rok 2020

„Widzieliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy, aby Mu oddać cześć”.

„To z pewnością dość dziwne Boże Narodzenie, które mamy świętować. Po raz pierwszy od wielu lat miasto Betlejem, w czasach, gdy patrzy na nie cały świat, jest puste! W opowieści o pierwszej Uroczystości Bożego Narodzenia hotele były pełne ludzi, którzy przybyli, aby się zarejestrować i dlatego Maryja i Józef musieli szukać schronienia w grocie. Dziś wręcz przeciwnie, hotele są zamknięte, są puste, ponieważ nie ma pielgrzymów, którzy by przyjechali świętować narodziny Jezusa.

Dzięki Bogu, grota Narodzenia nie jest pusta, bo lokalna wspólnota chrześcijańska, pomimo strasznych trudności ekonomicznych, przez które przechodzi, nadal mieszka w mieście, w którym narodził się Jezus, a także z radością i nadzieją świętuje narodziny Dziecka, które przyszło nas zbawić.

W tym roku chciałbym przesłać Wam życzenia bożonarodzeniowe z ołtarza trzech króli, który znajduje się w Grocie Narodzenia Pańskiego, tuż przed żłobkiem, w którym Maryja złożyła Dzieciątko Jezus.

Wszyscy pamiętamy, że po usłyszeniu zapowiedzi anioła, pasterze jako pierwsi przybyli, aby oddać cześć Zbawicielowi. Potem, po jakimś czasie, jak mówi Ewangelista Mateusz, przyszli Mędrcy. Ci Mędrcy ze Wschodu reprezentują nas wszystkich, całą ludzkość.

Cała ludzkość poszukuje tego Dziecka, które zmienia losy każdego z nas i całego świata. Cała ludzkość, przyjmując to dziecko, jest zaproszona do stania się jedną rodziną, w której wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, dziećmi jednego Ojca, który posłał nam swego Syna, i tegoż Syna, który dał nam Ducha.

Ponowne odkrycie siebie jako braci oznacza dziś również ponowne odkrycie wartości solidarności z tymi, którzy znajdują się w takiej samej sytuacji jak Dzieciątko Jezus w chwili Jego narodzin: potrzebujący przyjęcia, bez domu, pozbawieni podstawowych potrzeb, prześladowani przez tych, którzy dzierżą władzę, zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju. Mędrcy są dla nas również przykładem: dzielą się tym, co dla nich najcenniejsze, i umieszczają Dzieciątko Jezus w samym centrum ich życia.

Dzieciątko Jezus nadal się uobecnia, nawet dzisiaj: w dziecku, które prosi o narodziny, w odrzuconych staruszkach, w chorym, którym nie ma nikogo, kto by się nim opiekował, w cudzoziemcu na wygnaniu, w ubogich i zmarginalizowanych każdego zakątka odrzuconego społeczeństwa.

W tym czasie cierpienia, niepewności, samotności i udręki do każdego z was i waszych rodzin, chorych i tych, którzy się nimi opiekują, niech zapowiedź przynosząca radość i pokój dotrze do waszych domów z groty betlejemskiej. Niech przyniesie nadzieję w waszych sercach i zbawienie dla całego świata.

Życzę Wam błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia z miejsca, w którym Mędrcy uczą nas klęczeć przed Dzieciątkiem Jezus, aby Go adorować, stawiać Go w centrum naszego życia; ofiarować najcenniejsze dary Temu, który zechciał złożyć siebie w nasze ręce i oddać się całkowicie nam i za nas!”

Wesołych Świąt!

o. Francesco Patton ofm

Kustosz Ziemi Świętej

Źródło: www.custodia.org