You are currently viewing Prace renowacyjne przy grobie Łazarza: wizyta włoskiego konsula w Betanii

Prace renowacyjne przy grobie Łazarza: wizyta włoskiego konsula w Betanii

Uczynione zostały kolejne kroki, w celu ożywienia i odkrycia na nowo Betanii, dzisiaj po arabsku Al-Azariya, miejscowości z której pochodzili Marta, Maria i Łazarz. Po pięciu miesiącach pracy, wykorzystując nieobecność pielgrzymów spowodowaną pandemią koronawirusa, grób, z którego Jezus wskrzesił swego przyjaciela Łazarza, zaświecił nowym blaskiem.

OSAMA HAMDAN

Koordynator projektu „Gościnna Betania”

„Głównym celem było usprawnienie wizyty pielgrzymów, zwłaszcza tych mniej szczęśliwych od nas, którzy są starsi i mają trudności z dostępem do miejsca. Zależało nam także na poprawie klimatu wewnątrz grobowca, ponieważ panowała duża wilgotność i niewygodna atmosfera: staraliśmy się za pomocą środków technicznych usprawnić wizytę, a także modlitwę wewnątrz grobu św. Łazarza ”.

Wśród odkryć znalezione zostały również dwa ossuaria (małe trumienki z kamienia lub gliny) zawierające kości, które wciąż wymagają dokładnych badań i datowania. Pomimo tego, najcenniejszymi odkryciami pozostają płaskorzeźby i dalsze badania w celu pogłębienia wiedzy na temat jakże kompleksowego miejsca archeologicznego: trzeba wziąć pod uwagę, że na przestrzeni wieków w pobliżu grobu Łazarza, który od XIV wieku graniczy z meczetem Al-Uzeir, powstały cztery kościoły. Zaledwie dwa wieki później franciszkanie wykłuli nowe przejście do grobu Łazarza (ponieważ wcześniejsze zablokowane zostało przez wybudowany po sąsiedzko meczet), które po latach doczekało się odnowienia.

Giuseppe Fedele, Konsul Generalny Włoch, przybył do Jerozolimy, aby nawiedzić cały obszar objęty projektem „Gościnna Betania”, realizowany od ponad trzech lat przez Centrum Mozaiki w Jerychu i stowarzyszenie „Pro Terra Sancta” przy wsparciu włoskiej Agencji ds. Współpracy i Rozwoju.

GIUSEPPE FEDELE

Konsul Generalny Włoch w Jerozolimie

„Moim jest w pierwszej kolejności powód do dumy, ponieważ uważam, że Włochy, dzięki swoim funduszom, dzięki funduszom płynącym z włoskiej współpracy, promują projekt o dużym zainteresowaniu i dużym potencjale. Miejsce to ma ogromne znaczenie historyczne, archeologiczne i monumentalne, i nawet dzisiaj stanowi piękne świadectwo koegzystencji, współistnienia i dialogu między religiami, ponieważ jest gospodarzem muzułmańskiego, jak i szeregu chrześcijańskich miejsc religijnych.”

ISSAM FAROUN

Burmistrz Betanii

„To dla nas bardzo ważny dzień, aby rozwijać jedność między muzułmanami i chrześcijanami. W naszej mentalności bardzo obecna jest tu koncepcja „powrotu życia”. Chcemy ocalić to dziedzictwo, z którego jesteśmy bardzo dumni: Z tego powodu jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi włoskiemu i włoskiej współpracy, stowarzyszeniu „Pro Terra Sancta” i całemu zespołowi ludzi, którzy wykonali te ważne prace i zamierzamy w przyszłości kontynuować budowanie jedności w starożytnym mieście Al-Azariya.”

Źródło: www.custodia.org