You are currently viewing Orędzie wielkanocne Kustosza Ziemi Świętej o. Francesco Patton

Orędzie wielkanocne Kustosza Ziemi Świętej o. Francesco Patton

„Zmartwychwstały Jezus idzie obok nas”

Drodzy Przyjaciele,

Jesteśmy w Emaus, miejscu, w którym w wieczór wielkanocny Zmartwychwstały Jezus ukazał się dwóm uczniom uciekającym z Jerozolimy, zniechęconym i rozczarowanym. Emaus przypomina nam drogę życia, drogę historii, także drogę Kościoła w tym czasie, w którym papież Franciszek zaprasza nas wszystkich do synodalności, czyli do „pójścia razem”.

Wielkanoc jest niezwykłą okazją, jaką daje nam Jezus, abyśmy odkryli, że idzie z nami. Podobnie jak uczniowie z Emaus, być może i my jesteśmy rozczarowani i sfrustrowani tym, jak się rzeczy mają: ponieważ świat wydaje się pogrążać w spirali przemocy i śmierci bez końca; ponieważ w Kościele pojawiają się skandale, rywalizacje i podziały; ponieważ stwierdziliśmy, że nasze własne marzenia i nasze starania o czynienie dobra zostały roztrzaskane o skały obojętności, niesprzyjających okoliczności, a nawet naszej niekonsekwencji.

Jezus Zmartwychwstały idzie jednak nadal obok nas. Wsłuchuje się w nasze słowa i pozwala, aby cała gorycz i frustracje, wysiłki, wątpliwości i sprzeciwy wyszły z naszego serca. Zmartwychwstały Jezus idzie obok nas i słucha. Jednak w pewnym momencie to On zaczyna mówić i wyrzuca nam naszą krótkowzroczność:

„Jeśli starasz się odczytać historię i współczesność, życie Kościoła i własne bez światła Słowa Bożego, jak będziesz w stanie zrozumieć jego sens? Nie będziesz mógł chodzić z ufnością, nie będziesz w stanie przekazać nadziei. Bez paschalnego światła nadal będziecie widzieć tylko oznaki śmierci, porażki, rozpaczy”. Tutaj, w tej starożytnej wiosce, Jezus zatrzymał się w domu Kleofasa i innego ucznia, który w relacji Łukasza jest bezimienny, ponieważ w rzeczywistości ma on nasze imię i nasze oblicze.

Jezus dał się poznać przy łamaniu chleba a potem zniknął. Z tego spotkania wypływa tyle radości i zdumienia, że nawet noc nie jest w stanie przestraszyć Kleofasa i jego towarzysza podróży, a właściwie każdego z nas. Co więcej, czujemy potrzebę natychmiastowego powrotu na drogę, a nawet biegu, aby ogłosić, że Jezus żyje, że zmartwychwstał, że wszystko musi być teraz zrozumiane w świetle Jego Paschalnego Zwycięstwa.

Wesołych Świąt Wielkanocnych z Emaus dla każdego z was i dla waszych rodzin. Życzę, abyście dostrzegli tajemniczą i rzeczywistą obecność Jezusa idącego obok was. Niech światło Jego Słowa oświeca nawet momenty śmierci, ciemności i rozczarowania, które wystawiają was w tym czasie na próbę. Niech prosty gest łamania chleba w rodzinie jak we wspólnocie pierwszego Kościoła, na stole w domu jak na ołtarzu, wśród przyjaciół jak z nieznajomymi, których spotkałeś na ulicy, pomoże ci rozpoznać Jezusa obecnego, Jezusa, który czeka na zaproszenie do Twojego stołu. Jest nim Jezus, który ofiarowuje się za nas jako żywy chleb łamany, aby dać życie światu.

Wesołych Świąt Wielkanocnych z Emaus! Niech Zmartwychwstały Pan doda odwagi każdemu z was, niech nawet najciemniejsze noce staną się jasne jak dzień i podniesie wam skrzydła, abyście mogli nieść światu zwiastowanie nadziei.

Wesołego Alleluja!

Orędzie Wielkanocne 2022

o. Francesco Patton, OFM

Kustosz Ziemi Świętej

Źródło: www.custodia.org