You are currently viewing Chrześcijanie z Aleppo między biedą a koronawirusem

Chrześcijanie z Aleppo między biedą a koronawirusem

Kryzys, z jakim Syria boryka się w ciągu ostatniej dekady, wywarł poważny wpływ na miejscową ludność, w tym również chrześcijan.

o. IBRAHIM ALSABAGH, ofm

Proboszcz z Aleppo

„Około 85% naszych rodzin znajduje się obecnie poniżej granicy ubóstwa. Cierpią z powodu biedy, skrajnego ubóstwa, frustracji, a są ludzie żyjący w całkowitej niedoli, którzy potrzebują wszelkiego rodzaju pomocy.”

Presja ekonomiczna, która szczególnie wpływa na źródła energii; paliwo nie zawsze jest dostępne do tankowania samochodów i zasilania generatorów, a to dotyczy wszystkich.

o. IBRAHIM ALSABAGH, ofm

Proboszcz z Aleppo

„Wiele osób nie ma dochodów i boryka się ze skrajnym ubóstwem i bardzo wysoką inflacją, i jest zmuszonych do rezygnacji z żywności, takiej jak mięso, kurczak, jajka i ser. Wzrosły również ceny warzyw. We wszystkich sektorach toczą się walki, duszący kryzys gdzie człowiekowi naprawdę grozi głód.”

Zwłaszcza w mieście Aleppo często brakuje prądu.

o. IBRAHIM ALSABAGH, ofm

Proboszcz z Aleppo

„Energia elektryczna włączana jest w ciągu dnia na jedną godzinę co dziesięć godzin, co oznacza, że w ciągu 24 godzin energia elektryczna włącza się tylko na około dwie i pół godziny.”

Co gorsza, oprócz zimna, braku prądu i głodu, dochodzi do zmierzenia się pandemią koronawirusa, w wyniku której upadają placówki służby zdrowia.

o. IBRAHIM ALSABAGH, ofm

Proboszcz z Aleppo

„Nie mogą zostać w domu, ponieważ umarliby z głodu, ale jednocześnie nie mogą iść do szpitala. Nie chcą słuchać ani o koronawirusie, ani o środkach ostrożności.”

Kościół jest zaangażowany w jak największym stopniu: nie mówimy tu o jakiejś pomocy, ale o prawdziwej pomocy potrzebującym chrześcijanom.

o. IBRAHIM ALSABAGH, ofm

Proboszcz z Aleppo

„Kiedy proszą nas o pomoc, w sytuacji, w której nie ma pomocy społecznej, jako Kościół mocno interweniujemy. Staramy się zaspokajać podstawowe potrzeby, zaczynając od opieki zdrowotnej, którą zapewniamy wszystkim wiernym, nawet różnych obrzędów.”

Pomoc Kościoła nie ogranicza się tylko do wsparcia materialnego, ale obejmuje również wsparcie moralne. Ojciec Ibrahim AlSabagh podkreśla, że chrześcijanin potrzebuje dziś dużo nadziei.

o. IBRAHIM ALSABAGH, ofm

Proboszcz z Aleppo

„Cała ta ciemność i wszystkie te kryzysy, których doświadczamy, nie będą trwać wiecznie, ale będą ograniczone do„ dwóch i pół razy ”, jak napisano w Apokalipsie. W końcu światło musi zwyciężyć.”

Liczba chrześcijan w Aleppo spadła o 66% w ciągu dziesięciu lat.