You are currently viewing Dar Al-Majus, dom kultury i solidarności w Betlejem

Dar Al-Majus, dom kultury i solidarności w Betlejem

Stare Miasto w Betlejem ma wiele miejsc o znaczeniu religijnym, kulturowym i architektonicznym. Kilka kroków od Bazyliki Narodzenia Pańskiego, Stowarzyszenie Pro Terra Sancta zainaugurowało 13. października wystawę Dar Al-Majus „Dom Trzech Mędrców”. Budynek ten przez lata zachował swój historyczny urok, a jego kamienie są świadectwem autentycznej chrześcijańskiej obecności w mieście Jezusa.

VINCENZO BELLOMO
Stowarzyszenie Pro Terra Sancta – Betlejem
„Dar Majlus chce być„ domem kultury ”, chce być domem wsparcia, promocji skupiającym się na pracy. Praca to miejsce „duszy”, gdzie codziennie się spotykamy, gdzie spotykamy ludzi; jest to miejsce, w którym pomagamy innym w określeniu siebie”.

o. FRANCESCO PATTON, ofm
Kustosz Ziemi Świętej
„Odnowienie tego budynku jest bardzo ważne dla społeczności w Betlejem, a zwłaszcza dla chrześcijan z Betlejem. Po zakończeniu renowacji może stać się przestrzenią kulturalną, która pozwoli na pokazywanie pielgrzymom, turystom i gościom odwiedzającym Betlejem palestyńską tradycję kulturową poprzez wystawy, etc…”

Stowarzyszenie Pro Terra Sancta wraz z Kustodią Ziemi Świętej są odpowiedzialne za ochronę i zachowanie chrześcijańskiej obecności w regionie, a w szczególności za opiekę nad ludźmi młodymi, żyjącymi w trudnych warunkach. Ten „Dom” niech się stanie miejscem, w którym się głosi cudowne przesłanie o narodzinach Jezusa, gdzie tworzy się mosty między wspólnotami Wschodu i Zachodu oraz między lokalną społecznością a pielgrzymami.

VINCENZO BELLOMO
Stowarzyszenie Pro Terra Sancta – Betlejem
„Z pasją wykonujemy tę pracę już od kilku lat i ta przestrzeń chce być miejscem gromadzenia i wznawiania działań. Pasją, która nas do tego motywuje, jest chęć dzielenia się swoim życiem z historią ludzi. którzy tu mieszkają i którzy są strażnikami tego miejsca. Chcemy to powiedzieć pielgrzymom, gościom, kontynuując – tak jak to czyniliśmy w ostatnich latach – opiekę nad odwiedzającymi, którzy przybywają do Betlejem ”.

JIRIES QUMSIEH
Dyrektor Ministerstwa Turystyki i Dziedzictwa Narodowego
„Renowacja tego budynku, którego budowa sięga początku XX wieku, nie tylko przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego w Palestynie, ale także daje możliwość opracowania propozycji i programów promujących turystykę w Palestynie. Projekt przyczynia się również do zapewnienia przestrzeni dla dobra lokalnej społeczności i prezentując się jako wzór, jako latarnia morska, chce pokazać światu autentyczność Betlejem i Palestyny, dobro i dziedzictwo historyczne, które posiadali od wieków ”. „Dom Trzech Mędrców”, odrestaurowany w swoim historycznym pięknie, ponownie otworzy swoje podwoje, aby zaoferować kulturalne okno na dziedzictwo palestyńskie, wraz z solidarnością i gościnnością dla wszystkich, którzy mieszkają i odwiedzają Ziemię Świętą.

o. FRANCESCO PATTON, ofm
Kustosz Ziemi Świętej
„Budynek ten, stojąc nieopodal Bazyliki Narodzenia Pańskiego zajmuje uprzywilejowane miejsce i staje się niejako ochroną dla samej Bazyliki; staje się miejscem, w którym Bazylika Narodzenia Pańskiego może także pomóc turystom i pielgrzymom w zrozumieniu bogactwa historii Betlejem i Palestyny oraz kultury palestyńskiej.”

21.10.2020

Źródło: www.custodia.org